logo
 Hypermetropie

 Myopie

 Presbyopie

 Astigmatismus


 Profesionalita a citlivý přístup

 Přijďte se přesvědčit
 Přijďte se poradit
 Přijďte si vybrat

I zde si můžete vyhledat popisy jednotlivých očních vad. Klikněte prosím na následující odkazy, které Vás zajímají.

Zpracováno na základě materiálů firmy Essilor.


Hypermetropie

Hypermetropie by se dala charakterizovat jako vada, kdy je oko fyziologicky příliš krátké. Ostrý obraz se pak vytváří za sítnicí a na sítnici vzniká obraz neostrý. Pacient trpící hypermetropií vidí špatně jak na blízko, tak i na dálku. Podaří-li se mu přece jenom zaostřit do dálky, tak pouze za cenu značné námahy očí a následné únavy.

Hypermetropie

Charakteristické příznaky

Charakteristické příznaky jsou únava očí a bolest hlavy. Příčinou těchto příznaků bývá nestálá snaha o dokonalou akomodaci. Potíže bývají častější a výraznější večer a po práci. Lehká hypermetropie probíhá mnohdy nepozorovaně až do 34 či 40 let pacienta, protože oko ještě dokáže akomodovat natolik, aby viděný obraz byl jasný a nerozmazaný. Je-li tato vada výraznější, všimneme si jí poměrně brzy u dětí. Často bývá provázena šilhavostí, kterou je třeba velmi rychle odstranit.

Charakteristické příznaky

Korekce

Hypermetropie se koriguje tzv. "plusovými" skly s jejichž pomocí je obraz přiváděn na sítnici. Tím se usnadní akomodace a zabrání se tak únavě očí a bolestem hlavy. Skla určená pro pacienty trpící hypermetropií jsou silnější ve středu, než na okraji. Rozdíl v síle skel je tím větší, čím je hypermetropie silnější. Toto ovšem není důvod k obavám, neboť existují brýlové čočky stále elastičtější a funkčnější.

Korekce vady
OPTIKA GRUEBER, Mgr. Ľudovít Grueber, Sušilová 1, 746 01 Opava Tel./fax: 553 615 959, E-mail: grueber@volny.cz