logo
 Hypermetropie

 Myopie

 Presbyopie

 Astigmatismus


 Profesionalita a citlivý přístup

 Přijďte se přesvědčit
 Přijďte se poradit
 Přijďte si vybrat

I zde si můžete vyhledat popisy jednotlivých očních vad. Klikněte prosím na následující odkazy, které Vás zajímají.

Zpracováno na základě materiálů firmy Essilor.

Astigmatismus

Ten, kdo trpí astigmatismem, vidí neostře jak na blízko, tak i do dálky. Nevidí jasně kontrasty mezi horizontálními, vertikálními nebo sešikmenými řádky. Příčinou často bývá zakřivení rohovky, které není sférické, ale torické (normální rohovka má tvar kulové úseče. Při astigmatismu má však ve dvou osách na sebe kolmých rozdílné zakřivení a výsledkem je válcová plocha, která způsobuje zkreslení). Astigmatismus se může kombinovat s řadou dalších vad vidění, jako je myopie nebo hypermetropie.

Astigmatismus

Charakteristické příznaky

Pacient trpící astigmatismem zaměňuje podobné si znaky, jako písmena H, M nebo N nebo také číslice 0 a 8. Astigmatismus samostatný, nebo v kombinaci s myopií nebo hypermetropií vyvolává únavu očí a bolesti hlavy.

Charakteristické příznaky


Korekce

Astigmatismus se koriguje pomocí torických korekčních čoček, jejichž zakřivení vyrovnává nepravidelnosti zakřivení rohovky. Dioptrická hodnota korekčních čoček proto není stejná po celém jejich povrchu, ale rozdíl v dioptrické hodnotě je tím větší, čím je vyšší astigmatická vada. Toto ovšem není důvod k obavám, neboť existují brýlové čočky stále elastičtější a funkčnější.

Korekce
OPTIKA GRUEBER, Mgr. Ľudovít Grueber, Sušilová 1, 746 01 Opava Tel./fax: 553 615 959, E-mail: grueber@volny.cz